Pustynia Błędowska dla turystów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

05
04.2016

 dscn0719Po wykonaniu najważniejszych zadań na rzecz ochrony najcenniejszych elementów przyrodniczych Pustyni Błędowskiej przyszła kolej na działania, dzięki którym będzie można podziwiać Polską Saharę w pełnej krasie.

Wszyscy jesteśmy ciekawi, jaki efekt przyniesie rozsławiony już projekt Gminy Klucze. Już od lipca będzie można swobodnie spacerować po piaskach Pustyni Błędowskiej, zniesiony bowiem zostanie zakaz wstępu wprowadzony w związku z trwającą wycinką drzew i krzewów oraz pracami saperskimi.

Od tego momentu rozpoczną się działania mające uczynić naszą Pustynię jeszcze bardziej atrakcyjną dla turystów. Utworzone zostaną trzy trasy ścieżek dydaktycznych, prowadzające zaciekawionych tropicieli przygód wprost między piaszczyste skarby i zasypane tajemnice nadprzemszańskiej pustyni. Przy szlakach znajdować się będzie oczywiście infrastruktura turystyczna. Oprócz podstawowych elementów tj. tablice informacyjne, drogowskazy czy ławki wzbogacona zostanie również w wiaty czy rampę z pomostem umożliwiającym spacer przez stok wydmy. Zarówno doświadczeni wędrowcy, jak i mniej wytrzymali piechurzy oraz dzieci znajdą dla siebie trasę o odpowiedniej długości. Ich przebieg będzie dawał możliwość zmiany szlaku w kilku punktach. Przed wyborem trasy warto będzie zapoznać się z przewodnikiem po pustynnych ścieżkach dydaktycznych, który dostępny będzie m.in. w Pustynnym Centrum Informacji lub zapytać o radę pracowników Biura Projektu, którzy zawsze patrolują ten obszar specjalnie oznakowanym samochodem terenowym.

Aby jak najlepiej przygotować Pustynię Błędowską dla ruchu turystycznego udostępniony zostanie również dojazd do jej skraju, biegnący od strony drogi do miejscowości Hutki przez teren Nadleśnictwa Olkusz. Jest to ważne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć Pustynię Błędowską, lecz nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do jej obrzeży. Na końcu dojazdu znajdować się będzie miejsce postojowe dla pojazdów oraz wejście na jeden ze szlaków.

Wstępem do spaceru po Pustyni Błędowskiej z pewnością będzie wizyta we wspomnianym już Pustynnym Centrum Informacji. Powstająca tam interaktywna ekspozycja zapozna zaciekawionych zarówno z historią jak i przyrodą Pustyni Błędowskiej, a gry i zabawy dla dzieci pobudzą wyobraźnię najmłodszych i chęć pustynnych wojaży. PCI zajmować się będzie również kwestiami typowo organizacyjnymi, dlatego przed wejściem na turystyczne ścieżki warto w pierwszej kolejności odwiedzić to miejsce.

Przypomnijmy, że w ramach projektu „Pustynia Błędowska" były przewidziane koszty na remont Pustynnego Centrum Informacji w wysokości 120.000 zł.

W pierwotnej wersji ( rok 2009) wyznaczono lokalizację w Pałacu Dietla, który jak wówczas zakładano zostanie do roku 2012 wyremontowany. Tak się jednak nie stało i w rezultacie było to niemożliwe do zrealizowania w tym budynku

z kilku powodów:

Po pierwsze zgodnie z przepisami prawa taka inwestycja wymaga przygotowania dokumentacji technicznej i uzyskania pozwolenia budowlanego oraz innych uzgodnień. W rezultacie Gmina Klucze nie otrzymałaby zgody na realizację robót w „Pałacu Dietla" w zakresie rzeczowo finansowym określonym

w projekcie. Ponadto założone środki były nie wystarczające na remont pomieszczeń w budynku, który sam wymaga kompleksowego kilkumilionowego remontu.

Po drugie celem projektu „Pustynia Błędowska" jest czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych, a środki na jego realizację pochodzą

z Instrumentu Finansowego LIFE+, przeznaczonego na realizowanie jedynie przedsięwzięć o tematyce przyrodniczej na terenach Natura 2000. Wszelkie zatem inwestycje mające na celu utworzenie centrów czy punktów promocji projektów, mogą stanowić w budżecie projektu tylko nieznaczny odsetek przekazanych środków. Nie ma również możliwości zwiększenia budżetu na ten cel.

Po trzecie jedynie umiejscowienie Pustynnego Centrum Informacji

w budynku Urzędu Gminy, pozwoliła na dotrzymanie warunków umowy, gdyż było zgodne z Harmonogramem realizacji projektu (integralny element każdego projektu). Zgodnie z założeniami harmonogramu zadanie pn. „Utworzenie Pustynnego Centrum Informacji" musiało być zrealizowane do końca IV kwartał 2012 r.

Nieprawdą jest więc, że środki na ten cel zostały zmniejszone i częściowo przeznaczone na zakup samochodu terenowego, który nie był założony

w pierwotnej wersji projektu. Była to wyraźna sugestia Komisji Europejskiej wyrażona przez opiekuna projektu w trakcie pierwszej wizyty w Kluczach

w kwietniu 2011 r. Na sfinansowanie tego zakupu zalecono wykorzystać środki

z oszczędności po rozstrzygniętym postępowaniu przetargowym.

Dzięki temu, że Zespół zarządzający dysponuje takim środkiem transportu może bez problemów realizować nie tylko bieżący monitoring i ewaluację projektu na rozległym 400 ha terenie, ale również systematyczne patrole interwencyjne ze Strażą Leśną, Żandarmerią Wojskową i Policją. Ponadto wykorzystywany on jest w czasie bardzo częstych wizji terenowych z przedstawicielami różnych instytucji publicznych, kontrolujących bądź wizytujących projekt. Po zakończeniu okresu trwałości projektu stanie się własnością Gminy Klucze.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie 1

    1